GRAIN CHAMBER PUBLIC SCHOOL

(Affiliated to CBSE, New Delhi, upto 10+2)

Affiliation No. - 2130110

Faculty

Home   /   Faculty

STAFF STATEMENT

S.No Teacher's Name Designation Qualification Trained/ Untrained
1. Azad Veer Principal B. Com (Hons), M. Com., M.A.(Eco.), B.Ed. Trained
2. Ashish Kumar Tyagi PGT (Maths) M. Sc. (Maths), M. Ed, PGDCA Trained
3. Meenakshi Gupta PGT (Chemistry) M.Sc. (Chem.), B.Ed. Trained
4. Manish Kumar PGT (Physics) M.Sc. (Physics) B.Ed. Trained
5. Harshita Mishra PGT (English) M.A(Eng.), B.Ed., C.TET, UPTET Trained
6. Ruchi Gupta PGT (Fine Arts) M.A. (Drg. & Painting) Trained
7. Vikas Kumar PGT (Comp. Sc.) MCA, D. El. Ed, CTET, DOEACC (O Level), B.Ed. Trained
8. Sheelu Kumar PGT (P. Ed.) M.P. Ed. Trained
9. Ritu Jain TGT (Science) M.Sc. (Chem.), B.Ed., M.A. (Soc.), CTET, UPTET Trained
10. Dinesh Kumar TGT (Maths) M.Sc. (Maths), B. Ed. Trained
11. Anju Gupta TGT (S.Sc.) M.A.(English), B.Ed. Trained
12. Sandeep Sharma TGT (Science) M. Sc. (Physics), B. Ed. Trained
13. Babita Sharma TGT (English) M.A. (Eng.), B.Ed., UPTET Trained
14. Shashi Gupta TGT (Hindi) M.A. (Hindi), B.Ed., N.T.T. Trained
15. Rumal Tyagi TGT (IT) MCA, B. Ed Trained
16. Rajesh Kumar Sharma Clerk B.Com. B.Ed. Untrained
17. Rahul Kumar Clerk BCA Untrained
18. Esha Dhiman PGT (Biology) M.Sc. (Zoology) Untrained
19. Preeti Kumari TGT (English) M.A. (Eng.), B.Ed. Trained
20. Renu Goel Clerk M.Com., LLB, PGDM Untrained
21. Nisha Tomar PGT (Com.) M. Com, B.Ed. Untrained
22. Shashank Goel Special Educator M. Tech. Untrained
23. Abhilash PGT (P.Ed.) M.P. Ed. Untrained
24. Charu Bhatia PGT (Eco.) M.A. (Eco.), M.Com., B.Ed. Untrained
25. Preti Singh PRT M.Sc.(Botany), B.Ed., M.A.(Ed) Untrained
26. Kiran Goswami TGT M.Sc.(Geology), B.Ed. Untrained
27. Monika Garg PRT M.A. (Eng.), B.Ed. PDPET Untrained
28. Mrs. Kirti Librarian M. Lib. Untrained
29. Mamta Chauhan H.M., Jr. Wing M. Com, NTT, B.Ed. Trained
30. Naina Kuchhal TGT B.A., C. P. Ed. Trained
31. Sunita Sharma TGT M.A.(Eco.), B.Ed. Trained
32. Mamta Bhatnagar TGT M.A. (Drg. & Painting), B.Ed. Trained
33. Lata Gupta TGT M.A. (Sans.), B.Ed. Trained
34. Manisha Garg NTT B.A., N.T.T., D. El. Ed Trained
35. Shalini PRT M.A. (Eco), B, Ed., PDPET Trained
36. Rashmi Paliwal TGT M.A.(Eng.) B. Ed, PGDBA, PGDHR Trained
37. Ravish Mishra TGT M.A.(Music), Sangeet Prabhakar Trained
38. Meenakshi Luthra NTT M.A.(History), NTT, D. El. Ed. Trained
39. Neeraj Kumar Clerk M.Com, B.Ed. Untrained
40. Sangeeta Jain Clerk M.A. (Sociology) Untrained
41. Balesh Clerk B. Lib., M. Com., D. El. Ed. Untrained
42. Yogendra Gautam PRT B.Com. Trained
43. Bindiya Tyagi PRT B.Sc., B.Ed. Trained
44. Purnima Sharma PRT M.Com. Trained
45. Shilpi Arora PRT M.A. (Eng.) Trained
46. Shalu PRT M.A. (Hindi) Untrained
47. Aparna Garg TGT M.A., (Eco.) B.Ed., CTET Trained
48. Krishma Rathor PRT BCA, B.Ed. Trained
49. Anjali Goel PRT M.A. (English), D. El. Ed Trained
50. Ranjeeta Singh NTT M.A. (Pol. Sc.), B.Ed., NTT Trained
51. Tanu Rani TGT B.Sc., B.Ed., MBA Trained
52. Ruchi Rani PRT M.A.(Eng., Eco., Hist.), B.Ed., UPTET, CTET, PDPET Untrained
53. Himanshi Chauhan PRT M. Com., B.Ed., M.A. (Edu.), NTT Untrained
54. Satvinder Kaur PRT B. Com., B. Ed., UPTET, CTET Untrained
55. Shaily TGT B.Sc., BTC Untrained
56. Shika Garg PRT M.A. (Sociology) Untrained
57. Irvinderdeep Kaur PRT M.A.(Sociology), B.Ed., NTT Untrained
58. Mamta Bisht PRT M.A. (Sociology) Untrained
59. Dharna TGT B.Sc. (Computer Sc.) Untrained
60. Sanjay Kumar Peon 5th Pass Untrained
61. Sudesh Kumar Peon 6th Pass Untrained
62. Satish Kumar Sweeper 5th Pass Untrained
63. Bijendra Kumar Sweeper Illiterate Untrained
64. Sarvendra Kumar Sweeper 8th Pass Untrained
65. Sunil Kumar Sweeper 7th Pass Untrained
66. Ajay Kumar Lab Asstt. Intermediate Untrained
67. Ravindra Khairwal Peon 7th Pass Untrained
68. Radhey Shyam Peon 8th Pass Untrained
69. Raj Kumar Peon Illiterate Untrained
Copyright © 2024. All rights reserved.
Design by